Czym są meble industrialne?

Styl industrialny wzorowany jest na modzie panujących w latach 50 w USA. Pojawiła się wówczas potrzeba zagospodarowania występujących tam licznych opuszczonych fabryk, co pociągało za sobą konieczność stosowania określonych zasad wystroju. Czym dokładniej charakteryzują się meble industrialne? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł!

Przestrzeń, przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń!

Amerykańscy artyści zajmujący się aranżowaniem wnętrz w opuszczonych fabrykach niezwykle cenili sobie dużą przestrzeń. Do dziś stanowi ona najważniejszy element stylu industrialnego. Aby zabrać jak najmniej miejsca, konieczne jest zaaranżowanie wnętrza tak, by było w nim jak najmniej podziałów. Unikaj zatem ścian, jeśli jednak są konieczne ( ściany konstrukcyjne, czy te oddzielające łazienkę), zostaw je bez tynku – pokaż, z jakiego materiału są zbudowane! Niezwykle istotną kwestią są również meble industrialne. Są one stosunkowo proste i skonstruowane tak, aby nie pomniejszać optycznie pomieszczenia.

Nietuzinkowy styl

Do wnętrz w stylu industrialnym pasują meble, które mają za sobą długą historię, lub takie, które wyglądają na zużyte. Mają podkreślać indywidualizm wnętrza. Rozważając ich zakup, warto udać się na targ staroci, osiedlową wyprzedaż, lub sklepu z zaopatrzeniem dla warsztatów. Pamiętaj też, aby ich rozmiar był jak największy – meble małych rozmiarów, umieszczone w industrialnym mieszkaniu o dużej przestrzeni, sprawiają wrażenie miniaturowych. Pamiętaj przy tym, że styl industrialny to przede wszystkim proste formy. Prawdopodobnie doskonale sprawdzą się więc meble pochodzące rodem z domów naszych rodziców i dziadków!

Kolorystyka

Niezwykle ważna jest także kolorystyka mebli industrialnych. Tak urządzone mieszkanie potrzebuje barw, które zarówno powiększą optycznie przestrzeń, jak i sprawią wrażenie chłodu i neutralności. Odpadają zatem meble w ciepłych kolorach. Jeśli urządzasz mieszkanie w stylu industrialnym, postaw raczej na szarość i czystą biel, z ewentualnymi elementami turkusu lub ciemnej czerwieni.